rd mělník

rd mělník

rodinný dům na viniční louce, Mělník

Umístění domu ve středu nevelké parcely na okraji Mělníka akcentuje propojení domu s charakteristickými výhledy do okolí. V každé fasádě je zapuštěn jediný otvor, rámující specifický a pro každou sranu jiný výhled – na vinici, panoráma města, barokní kapli. Velikost a proporce okenních otvorů je určena především vztahem mezi interiérem a charakterem jednotlivých výhledů. Zapuštění oken chrání místnosti před ostrým slunečním světlem a vytváří v interiéru hluboké niky pro vestavný nábytek.

rd-melnik-14

V přízemí jsou denní prostory, v patře soukromé ložnice. Nízký parapet v dětských pokojích a herně nebrání ve výhledech ani těm nejmenším. Dřevěné schodiště prochází středem domu až do střešní nástavby s terasou, která nabízí další, odlišný obytný prostor.

Dům je optimalizován pro nízkoenergetický standard. Vytápění zajišťuje peletkový kotel. Větrání je přirozené. Kanalizace je svedena do domovní čističky odpadních vod, dešťová kanalizace je svedena drenážním systémem do vsaku. V zahradě jsou vysázeny jedlé druhy rostlin a starých krajových odrůd ovocných dřevin namísto novodobých zahradních hybridů.

realizace 2012

detail na pinterest

rd-melnik-01

rd-melnik-04rd-melnik-05melnik-novy-08
rd-melnik-08melnik-novy-07melnik-novy-06melnik-novy-01melnik-novy-03